dodaj do ulubionych   ustaw tę strone jako startowš   napisz do nas!   
  Strona główna  |   O szkole  |  dla nauczycieli  |   dla uczniów   |  dla rodziców  |  kadra   |  sport  |  galeria  |  linki 



     I Rajd 2005 r
   II Rajd 2006 r
  III Rajd 2007 r
  IV Rajd 2008 r
  V Rajd 2009 r
  VI Rajd 2010 r
  VII Rajd 2012 r
  VIII Rajd 2013 r
  Regulamin
  Karta uczestnictwa
  
   Pytania 1
   Pytania 2
   Pytania 3
   Pytania 4
   Pytania 5
   Pytania 6
   Pytania 7
   Pytania 8
   Pytania 9
  


  

 

Poleć naszą stronę


 



Poleć naszą stronę




Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza - pytania cz.4

  1. Czyj wizerunek umieszczony jest na sztandarze Szkoły Podstawowej Nr 9  i dlaczego?

 Na sztandarze znajduje się wizerunek Jana Kasprowicza, który jest Patronem  tej szkoły.

  1. Jan Kasprowicz był nie tylko miłośnikiem ale i znawcą książek. Posiadał dużą bibliotekę. Przez ile lat zbierał książki do swojej biblioteki?

       
Przez 25 lat

  1. Jedną z cennych pozycji w bibliotece Jana Kasprowicza był rzadki   w rękach prywatnych zbiór najcenniejszych wydań Pisma św. a szczególnie  Biblia  wydana w 1563 roku  przez Radziwiłła. Jaką   nazwę miała  ta książka?

    Biblia Radziwiłłowska
  1. Kiedy Poeta zamieszkiwał w Poroninie miał psa.Jakiej rasy on był?   Jak się wabił?

To był Owczarek podhalański, wabił się Smok.

  1. Kasprowicz jeździł do Włoch. Podróżował po tym kraju, zachwycał się jego zabytkami i kulturą. Tam też poznał pewną damę. Kim dla Kasprowicza stała się ta znajoma?

  Została jego żoną.

  1. Kasprowicz urodził się we wsi Szymborze - 6 kilometrów od jeziora Gopło, nad którym stoi słynna Mysia Wieża. Jaką ma nazwę miasto którego Szymborze  stało się jedną z dzielnic?
          Inowrocław   
  1. Z którego miejsca przywożono kamienie do budowy Mauzoleum Jana Kasprowicza?

  Z Doliny Rybiego Potoku w okolicach Morskiego Oka.

  1. Jak nazywa się region Polski, z którego pochodził Jan Kasprowicz?
           Kujawy
  1. W czasach, kiedy Kasprowicz się urodził Polska była w niewoli u trzech zaborców: Rosji, Austrii i Prus. Pod którym zaborem urodził się Jan Kasprowicz?
       Pod zaborem pruskim
  1. Ile jest muzeów Jana Kasprowicza i gdzie się znajdują?

  Są dwa muzea. Jedno jest w Inowrocławiu a drugie w Zakopanem   na  Harendzie.

  1. Jan Kasprowicz był człowiekiem wybitnie uzdolnionym. Miał talent literacki i do nauki języków obcych. Kiedy poszedł do szkoły, nauczyciel zachwycił się jego talentem do. Odpowiedz, jaki talent małego Kasprowicza zrobił na nauczycielu największe wrażenie?

  Talent do rysowania, zdolności plastyczne.

  1. Przy domu na Harendzie poeta kazał postawić urządzenie do czerpania wody jakiego w Zakopanem nikt nie widział. Jak nazywało się to urządzenie?

  To był żuraw.

  1. Jak nazywał się okres w literaturze polskiej, na który przypada twórczość Jana Kasprowicza?

    Młoda Polska
  1. Po śmierci Poety jego żona czyniła starania o budowę mauzoleum. Pomógł jej w tym znany literat, autor Przygód Koziołka Matołka, który napisał odezwę do narodu z prośbą o pomoc.. Jak nazywał się ten literat?

    Kornel Makuszyński
  1. Projektant Mauzoleum Poety był znanym architektem. Zaprojektował między innymi Wielką Krokiew w Zakopanem, która do dzisiaj uchodzi za jedną z najpiękniejszych skoczni na świecie. Jak nazywał się projektant Mauzoleum?

  Karol Stryjeński

  1. Kasprowicz pierwszy raz przyjechał pod Tatry w roku 1892. Ponad trzydzieści lat musiało minąć zanim postanowił osiąść tutaj na stałe   i zakupił dom. Gdzie najczęściej zatrzymywał się poeta podczas pobytów pod Tatrami w tym okresie?

  W Poroninie  w pensjonatach  u  Mardułów, Gutów i Gałów.

  1.  Przed wybuchem wojny Maria Kasprowiczowa wysłała całą bibliotekę Kasprowicza z Harendy w obawie przed zniszczeniem jej w czasie wojny. Gdzie wysłała Maria Kasprowiczowa bibliotekę Poety i co się z nią stało?

  Biblioteka została wysłana do Poznania. Tam przeniesiono ją do Muzeum Miejskiego gdzie spłonęła we wrześniu 1939 roku podczas działań wojennych.

  1. Co pewien czas w Muzeum na Harendzie urządza się spotkania na różne tematy. Zaprasza się ciekawych ludzi, którzy mówią wiersze, opowiadają  o swojej twórczości. Jak nazywają się te spotkania?

  " Wieczory na Harendzie"

  1. Żona Jana Kasprowicza pisała przez wiele lat dzienniki, w których zapisywała  poprawną polszczyzną  swoje wrażenia. Mówiła bardzo dobrze po polsku. Jakiej narodowości była żona Kasprowicza.

  Była Rosjanką.

  1. Gdzie ( w którym miejscu) znajduje się tablica upamiętniająca " Samorządowe Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Poroninie" ?

 Tablica znajduje się przy ulicy Za torem , na ścianie budynku w którym jest Ośrodek  Zdrowia. Ten budynek zakupili mieszkańcy Poronina ze składek i założyli Samorządowe Gimnazjum i Liceum. Tablicę ufundowali byli uczniowie z okazji 25 lecia założenia szkoły.

  1. O kim pisał Jan Kasprowicz w wierszu pt.: "Kobziarz Mróz"?

      O Stanisławie Budzu - Mrozie. 

  1. Jan Kasprowicz napisał wiersz, pt.:" Pani Pawłowa". O jakiej osobie jest to wiersz?

             O pani Wiktorii Gutowej

  1. U jakiej miejscowości myślał Jan Kasprowicz w wierszu: " Nie ma tu nic szczególnego/żadnych tu dziwów świata /Fundament z skalnych odłamów/Z płazów świerkowych chata"?

O Poroninie.

  Strona główna  |  Wycieczka | | |  Etap III   |  Etap IV |  Pogoda  |  SPTJK |   Strony o Tatrach i Zakopanem

34-500 Zakopane, ul. Harenda21, tel.01820 68277, fax.1820 68277
©SP9