Strona w budowie

Poleć naszą stronę

Parafia p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie

PARAFIA

Parafia p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie została erygowana w 1982 r. Należą do niej następujące osiedla: Harenda, Bachledy, Króle, Guty, Ustup, Spyrkówka, Zwijacze, Rafaczówki i Łosiówki. Osiedla zamieszkuje około 1500 parafian. Powstanie parafii rozpoczęło się od pomysłu Ks. Jana Hyca - tutejszego rodaka, który zasugerował Pani Marii Kasprowiczowej by na parceli, obok muzeum stanął kościół. Wdowa po Poecie przekazała parcelę jako darowiznę. Z czasem pojawiła się możliwość przeniesienia XVII wiecznego, zabytkowego i opuszczonego kościoła p.w. Św. Anny z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakrzowską świątynię budowano w latach 1710 - 1720. Przez prawie dwa wieki kościołek służył parafianom. Kiedy po pierwszej wojnie wybudowano tam nowy kościół, stara świątynia niszczała przez kilkadziesiąt lat.
     Wroku 1948 postanowiono przenieść drewniany, stylowy kościół pod Giewont. Konstrukcję pomierzono, rozebrano i koleją przewieziono do Zakopanego. Przenoszenie i składanie trwało dwa lata. Najwięcej zabiegał o przeniesienie kościoła oraz czuwał przy jego rozbiórce prof. Władysław Jarocki, zięć Jana Kasprowicza. To on odtworzył również zniszczoną polichromię świątyni. Był człowiekiem, który całą duszę włożył w rekonstrukcję kościoła. Poświęcenie świątyni na nowym miejscu miało miejsce 6 sierpnia 1950 roku. Początkowo harendziański kościół był przewidziany jako kościół filialny parafii Św. Rodziny w Zakopanem i nie miał wyznaczonego duszpasterza. Mieszkańcy Harendy musieli sami zabiegać o kapłana na Msze św. oraz organizować jego przyjazd. Najczęściej odprawiali nabożeństwa Księża Jezuici i Księża Sercanie.
Dopiero po 11 latach, w roku 1961 ks. bp. Karol Wojtyła, pożniejszy Papież Jan Paweł II przeprowadzając wizytację w parafii Św. Rodziny
w Zakopanem zarządził, by przy kościele na Harendzie zamieszkał na stale kapłan.
    Na Harendzie mieszkali i prowadzili duszpasterstwo następujący kapłani:
Ks. Jan Ziejka - kapłan diecezji warszawskiej
Ks. Kazimierz Waliczek - kilka miesięcy
Ks. Jan Krysta / 1963 - 1964/
Ks. Jerzy Iżowski /1964 - 1969/
Ks. Eugeniusz Hlibowicki / 1969 - 1974/
Ks. Jan Bednar / 1975 - 1986/
Ks. Kazimierz Podsiadło / 1986 - 2013/

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ NA HAERENDZIE

Kościół Kościół na Harendzie stanął w roku 1948.Możliwe to było dzięki przekazaniu przez Zięcia Jana KAsprowicza Kasprowicza Władysława Jarockiego placu pod przyszły kościół.
Świątynię budowano w latach 1710 - 1720 w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Kiedy wybudowano tam po pierwszej wojnie nowy kościół, stara świątynia niszczała przez kilkadziesiąt lat. Konstrukcję pomierzono, rozebrano i na platformach kolejowych przewieziono do Zakopanego.
W otoczeniu kościoła zwraca uwagę droga krzyżowa autorstwa XY wykonana w drewnie lipowym w roku XXXX oraz dzwonnica którą ufundowali parafianie w roku XXXX Po prawej stronie znajduje się plebania wystawiona w roku XXXX.
  Charakterystyczne dla kościołów drewnianych z tego okresu są soboty którymi obudowane są ściany zewnętrzne. Opis kruchty pod wieżą. Polichromia kościoła jest późnobarokowa z roku 1719.Na stropie w prezbiterium namalowano koronacje Matki Boskiej, a w nawie św.Anna Samotrzeć. W tęczy kościoła po lewej stronie - św. Jan Chrzciciel, przykład kontrastowego przedstawienia tematu, podobnie jak w krakowskiej szopce jasełkowej: ubóstwo pokazane w konfrontacji ze wspaniałością. W tle tej sceny - krajobraz z okazałą budowlą. Polichromie konserwował i odnawiał oraz częściowo rekonstruował w latach 1948 - 1950 Władysław Jarocki. Jego pędzla są również oba obrazy w bocznych ołtarzach. W lewym - Madonna na tle krajobrazu osiedla, w prawym - scena narodzenia, przy czym modelami pasterzy byli miejscowi górale.
   Ołtarz wielki, barokowy, osiemnastowieczny, pochodził z Książa Wielkiego, Zakrzowski ołtarz zniszczał. Uwagę zwracają piękne lniane obrusy i okrycia; występuje w nich haft podhalański biały zwany płaskim. Na galerii chóru widnieje św. Cecylia, patronka muzyki kościelnej, w towarzystwie muzykujących aniołków.
Kościół jest orientowany, czyli zwrócony częścią prezbiterialna na wschód. Posiada konstrukcje zrębową z wieżą na słup. Wieża jest późniejsza z roku 1840, zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią.

strona parafii

34-500 Zakopane, ul. Harenda21, tel. 1820 68277, fax. 18 2068277