Agencja Rynku Rolnego

Owoce i mleko w szkole. Smacznego!

Kolejny rok bierzemy udział w programie "Owoce w szkole" i "Doskonałe Mleko w szkole" . Program finansowany jest przez Agencję Rynku Rolnego z funduszy Unii Europejskiej . Uczniowie klas I-III konsumują jabłka, gruszki, rzodkiewki, paprykę, oraz soki. Piją mleko białe, smakowe oraz jogurt. Dziękujemy! 
 Dziękujemy również Pani Hannie Kardaś -Wicher, która czuwa nad całą akcją.

"Dlaczego warto jeść owoce i warzywa"

Jedną z podstawowych zasad zdrowego sposobu odżywiania jest umieszczenie w codziennej diecie owoców i warzyw. Wszyscy wiemy, że owoce i warzywa są podstawowym i naturalnym źródłem

witamin, jednak nie każdy wprowadza je do codziennej diety. Często przyczyną jest szybkie tempo życia i brak czasu na odpowiednie przygotowanie każdego posiłku.
Powinniśmy spożywać w ciągu dnia owoców i warzywa. Często w naszej diecie brakuje tej grupy produktów, a przecież powinny być uzupełnieniem każdego posiłku.

Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, które dzieciom w okresie wzrostu są szczególnie potrzebne, tym bardziej w porze jesiennej, znana wszystkim witamina C, która korzystnie wpływa na wzmocnienie naszej odporności, dodatkowo witaminy A i E, które obniżają ciśnienie krwi, jak również wpływają korzystnie na poziom cholesterolu.
Ważne jest abyśmy potrafili korzystać z pięknych darów natury, która obdarza nas różnego rodzaju słodkościami (owoce) i przyzwyczajać dzieci do ich smaku, jest to doskonała alternatywa batoników, cukierków, czekolad czy lizaków, które, owszem dostarczają organizmowi cukier, jednak jest on tzw. „zapychaczem" i te produkty niestety nie dostarczają one oprócz cukru żadnych wartościowych składników.
W diecie każdego z nas powinna znaleźć się odpowiednia ilość owoców (porzeczek, winogron, jabłek, gruszek, owoców cytrusowych) i warzyw (papryki, brokułów, marchwi, szpinaku) oraz świeżych ziół (rozmarynu, szałwii, tymianku, oregano, imbiru). Tylko urozmaicona dieta - bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz wysokiej jakości białko zapewni nam zdrowie, dlatego warto zwracać większą uwagę na to
co jemy.
Bardzo ważne jest aby dzieci miały urozmaiconą dietę, gdyż poznanie dużej gamy smaków pozwoli im na ukształtowanie „dobrego smaku" jak również częstsze sięganie po zdrowsze jedzenie, nie tylko po fast - foody.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.Powrót na stronę główną.