Wakacje inne niż wszystkie... lipiec 2014

Wakacje na Mazurach już za nami...pozostały tylko miłe i piękne wspomnienia, a sercach duchowe wartości.

Kolejna grupa - 25 uczniów naszej szkoły przez 10 dni wędrowała szlakiem Jana Pawła II "W świecie wartości' po ziemi mazurskiej, realizując założenia programu religijnego Parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zakopanem na Harendzie opracowanego przez s. Natanaelę Wichary .

Każdego poranka poznawaliśmy drogę do świętości św. Jana Pawła II, który wyznaczał nam wartości jakimi żyć trzeba na co dzień. Próbowaliśmy naśladować go żyjąc Słowem Bożym zawartym w Ewangelii na dany dzień. Centrum naszego modlitewnego spotkania była Eucharystia. Dzień kończył się Apelem Jasnogórskim i podsumowaniem tego, co udało się zrobić z jednoczesnym podkreśleniem spraw i zachowań, nad którymi trzeba jeszcze popracować.

Oprócz tego realizowany był program związany z profilaktyką uzależnień, turystyką i krajoznawstwem. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach profilaktyczno - terapeutycznych. Z kolei mali wczasowicze brali udział w warsztatach artystyczno - medialnych, których wynikiem były występy i nakręcone filmiki z występów.

Zwiedziliśmy "stolicę Mazur" miasto Ełk z wieloma zabytkami. Plac JPII, neogotycką katedrę św. Wojciecha, kościół gotycki Serca Pana Jezusa., muzeum kolei wąskotorowej, skansen pszczelarski, pracownie rzeźbiarzy. Spacer promenadą Królów polskich nad jeziorem to powtórka z historii. Z otwartym ojcowskim sercem przyjął nas ks,biskup ełcki Jerzy Mazur - werbista. Na spotkaniu poczuliśmy się jak w domu u taty. Podjął nas obiadem i obdarował każdego uczestnika prezentami. Dla ochłody były też smaczne lody.

Na szlaku papieskim spotkaliśmy się z ks. biskupem Jerzym w Sanktuarium w Studzienicznej, gdzie odprawiał Msze św. w intencji naszej wspólnoty wakacyjnej oraz naszych darczyńców.

Płynęliśmy katamaranem szlakiem papieskim, gdzie przy fotelu JP II zrobiliśmy sobie zdjęcia. Wiele cennych urokliwych widoków Suwalszczyzny pozostaje nam w pamięci. Spotkanie z JP II na Wigrach - zostały zwiedzone: pokamedulski klasztor wraz z eremami i muzeum z pobytu Jana Pawła II na Wigrach.

Zapoznaliśmy się z fauną i florą wigierskiego parku podążając z przewodnikiem online po muzeum w Starym Folwarku.

Pielgrzymi szlak zaprowadził nas nawet na Warmię do Sanktuarium w św. Lipce. Uczestniczyliśmy we mszy św. po niej wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego i zapoznaliśmy się z historią tego Sanktuarium. Stąd rekreacyjnie pojechaliśmy do wioski "Weestercity" w Mrągowie. Ze względu na bardzo drogie bilety wstępu musieliśmy z góry popatrzeć na "dziki zachód".

Giżycko wzbiło nas na wzgórze św. Brunona, gdzie powstał krzyż i ołtarz milenijny z racji 1000- lecia męczeńskiej śmierci biskupa Brunona .Wspaniały widok na port jachtowy i jezioro Niegocin

Urokliwe jeziora, pływające łabędzie przyciągały nas ku sobie. Sprzyjająca upalna pogoda pozwoliła nam na kąpiele i opalanie nad jeziorem, a samodzielnie upieczone kiełbaski nad ogniskiem u brzegu jeziora smakowały wyśmienicie.

Wszystkie wrażenia i przeżycia stawały się naszym pomysłem na wieczorne zajęcia plastyczne , z których powstał wernisaż w naszej jadalni.

Była to okazja do kreatywności i ujawnienia swoich talentów plastycznych. Oprócz zaplanowanych zajęć okazją do integracji naszego wypoczynku były zajęcia taneczne. Nie było czasu na nudy.

Wychowawcy inspirowali do rozwoju naszej osobowości i kreatywności w różnych dziedzinach.

W programie artystycznym na zakończenie obozu można było doświadczyć różnorodności pomysłów i zdolności.

Augustów pozostanie nam w pamięci.,

wiele otrzymaliśmy dobroci i serca na niedzielnym "Freitagu" zorganizowanym na rynku augustowskim. Zostaliśmy jako grupa zaproszeni do konkursów, różnorodnych atrakcji i degustacji przygotowanych przez firmę "Podlaska Izba", Prymat, i Żak, Cenne nagrody rozradowały naszych małych kolonistów. Zaśpiewaliśmy kilka piosenek ( po góralsku również) dla uczestników i spacerowiczów. Zakopane podbiło serce Augustowian i turystów.

W czasie wakacyjnego wypoczynku doświadczaliśmy gestów życzliwości i dobroci od ks. Dyrektora ośrodka, gdzie mieszkaliśmy i Pań które smacznie przygotowywały nam posiłki. Mieli wiele cierpliwości i wyrozumiałości na nasz entuzjazm i wakacyjną radość...

Tegoroczne wakacje kojarzą się nam z mazurskimi i suwalskimi jeziorami. Spędziliśmy je bardzo aktywnie i w przyjaźni z Bogiem. To przykład jak można cieszyć się darami Boga i z Nim spędzać piękne chwile.

Kubek wydrukowany z naszym wspólnym zdjęciem i treścią naszego Obozu Integracyjnego "W świecie wartości" będzie nam przypominał przez cały rok o doznanych wartościach na letnim wypoczynku wśród jezior .

Pragniemy podziękować wszystkim którzy przyczynili się do naszego wyjazdu. Panu Burmistrzowi miasta Zakopane Januszowi Majchrowi i pani Joannie Posadzkiej za wsparcie naszego projektu i pozytywne zaopiniowanie.

Wszystkim Darczyńcom, którzy pragną pozostać z tym gestem anonimowo.Naszym kochanym Parafianom i Gościom z Harendy. Niech Bóg wynagrodzi Wasze wielkie serce dla dobra ewangelizacji młodego pokolenia.

Pobyt na obozie dał dzieciom duże możliwości rozwoju. Często daje też możliwość innego spojrzenia na siebie, na wszystko, co dzieje się w domu i w szkole. Często dzieci - z różnych powodów - nie mają szans wykazania się w swoim środowisku. Zauważam, że na wspólnych wyjazdach, kiedy zostają same, mają wiele pięknych pomysłów. Myślę, że daje to potem szansę na aktywniejsze życie religijne i w grupie rówieśniczej.

W imieniu organizatorów

s.Natanaela Wichary

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.Powrót na stronę główną.