tenis stołowy

Jan Kasprowicz PATRON NASZEJ SZKOŁY -

Jan Kasprowicz, wybitny liryk Młodej Polski, żył w latach 1860 - 1926. Był synem chłopskim i mimo swego pochodzenia udało mu się ukończyć najpierw gimnazjum w Inowrocławiu, potem studia.
Pisać zaczął już w szkole, jednak jego pierwsze dojrzałe utwory powstały dopiero podczas studiów.
Nie tylko tworzył dzieła własne, ale także przekładał utwory innych twórców m. in. Ajschylosa, Eurypidesa. Były to przekłady z greki, łaciny, języka angielskiego i francuskiego.
Znany jest jako twórca cyklów sonetów (np. Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach) i hymnów (np. Dies irae, Moja pieśń wieczorna). Zajmował się także publicystyką.

Zanim zamieszkał na Harendzie przyjeżdżał na Podhale, do Poronina przez ponad dwadzieścia lat.
Dom na Harendzie kupił w roku 1923.Mieszkał tutaj tylko trzy lata. Zmarł w roku 1926.
Został pochowany na Pęksowym Brzyzku, a później, kiedy wybudowano Mauzoleum Poety jego prochy przeniesiono na Harendę.

Harenda wiele zawdzięcza obecności Jana Kasprowicza, jego żonie -  Marii ,  oraz całej rodzinie.

Jan Kasprowicz został Patronem naszej szkoły w roku 1965.

Jesteśmy dumni z Naszego Patrona.

Uczniowie naszej szkoły opiekują się Mauzoleum Poety, oraz pomagają w różnych pracach porządkowych przy Muzeum Jana Kasprowicza i organizacji imprez kulturalnych.

Od roku 2005, w środę przed Bożym Ciałem, wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza organizujemy Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza. Jest to impreza dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Korzystaj z zasobów Internetu - przeczytaj o patronie naszej szkoły na stronie wikipedia -kliknij!

Strona Muzeum Jana Kasprowicza

JESIENNE PORZĄDKI PRZY MUZEUM PATRONA    |

Drzewa przy Mauzoleum i Muzeum Patrona naszej szkoły Jana Kasprowicza tworzą wyjątkowy klimat .Nie ma tak porośniętego drzewami miejsca w okolicy.
 Z drzewami jest jednak pewien niewielki, ale jednak kłopot. W jesieni zrzucają liście, które trzeba uprzątnąć.
 Od lat uczniowie robią porządki w tym miejscu. Sytuacja się powtarza co roku.To ciężka praca.

34-500 Zakopane, ul. Harenda21, tel. 182068277, fax. 1820 68277
Aktualne wiadomoœci powiększ